Мій кошик

Жива стіна у біорізноманітті міських просторів

«Живі зелені стіни – це надійний спосіб підвищити візуальну привабливість споруди, покращити якість повітря та підвищити рівень екологічності та енергозбереження. Багато людей повідомляють, що наявність живої стіни допомагає підвищити продуктивність і креативність під час роботи з дому або офісу, а також покращує їхнє самопочуття», - Уілл Фолкс, Спроутл

Традиційно, озеленити стіну означало використати дріт або шпалеру, щоб створити каркас для витких рослин. Ми все ще використовуємо цей метод для створення композицій з запашними клематисами, жимолостю, трояндами та жасмином, але за останні кілька років з’явилася нова техніка - вертикальна зелена стіна.

Урбанізація просторів, за прогнозами, досягне 66% до 2050 року, при цьому загалом у міському середовищі проживатимуть понад шість мільярдів людей. Для цих територій часто характерні багатоповерхові будинки, тісно збиті споруди та обмежені зелені насадження, але уже є доступними розумні способи збільшення біорізноманіття в міських районах.

Жива стіна пропонує багато життєво важливих переваг для створення фітокомпозицій та покращення місцевої екології, особливо в районах, де можливість створення природних зелених насаджень обмежена. Доступ до природи життєво необхідний як для нашого фізичного, так і для психічного здоров’я, а також для здоров’я планети, і все ж на міські райони припадає близько 70-90% людської діяльності, незважаючи на те, що вони охоплюють лише 2-4% території світу. Тому новим викликом для дизайнерів та архітекторів стає необхідність урізноманітнити існуючі міські ландшафти, знайшовши більше можливостей для покращення зеленої інфраструктури, а створення живої стіни — це дуже ефективний спосіб покращити біологічне різноманяття рослин в містах.

Отже, що таке жива стіна? Це спосіб посадки багаторічних трав’янистих та деревних рослин у «кишені» - підвісні ємності, щоб створити живий «настінний підвіс». Якщо не використовувати виткі рослини, які, природно, будуть розростатися у вільній формі, можна створити чітку та продуману композицію. При ретельному підборі рослин зелена стіна – це те, що буде добре виглядати цілий рік. Дизайн може бути адаптований, щоб покращити біологічне різноманіття з використанням конкретних видів рослин, включаючи ендемічні види, рослини з фітонцидними властивостями, сезонні рослини, цибулинні та рослини, що привабливі для комах-запилювачів.

Збільшення різноманітності видів трав’янистих та деревних рослин також у перспективі спонукатиме тварин і комах повернутися в міську територію, що допоможе покращити та підтримати місцеву екосистему.

Тіньовитривалі стіни часто забезпечують найкраще покриття та текстуру: Epimedium, Ajuga, Bergenia, Tiarella, Ferns і Hosta — гарне поєднання для зеленої стіни. Вони переважно зеленого кольору, але відрізняються відтінками зеленого і створюють тональну схему, яка сама по собі дуже приємна для споглядання.

До базової схеми можна додати гейхеру, віолу та цикламен для створення кольорових акцентів, будь то листя чи квіти, а якщо догляд не є проблемою, то яскраві кольори сортів бегонії можна додавати сезонно для створення дійсно яскравої колірної гами.

Основою для рослин у живій стіні є природний субстрат. Системи на основі ґрунту забезпечують більшу різноманітність у виборі видів рослин, а також ефективно зберігають воду та забезпечують безпечне середовище проживання для комах.

До живої стіни також можна додати альтернативні екологічні середовища проживання, включаючи гнізда для птахів, будки для кажанів та «готелі для комах». Багато видів тварин пристосувалися до міського середовища, але забезпечення належного середовища проживання може створити домівки для рідкісних видів і допомогти зберегти природні екосистеми.

Вертикальні зелені стіни уже використовуються в озелененні як житлових, так і комерційних споруд. У комерційних цілях їх можна використовувати для створення величезних зелених фонів для торгових площ, на території готелів або для озеленення громадських просторів.

У меншому житловому масштабі стіни працюють однаково добре і можуть вдихнути життя в і в міський сад, і в приватне подвір’я. Живі стіни також можна використовувати в приміщенні (з кімнатними рослинами), а асортимент можна розширити за допомогою садових рослин і прийому виведення стіни назовні для поєднання з садом. Незалежно від того, чи хочете ви стіну для кухні з трав, оазис із зелені у спальні чи стіну-джунглі у ванній кімнатіи, внутрішні живі стіни стануть все більш популярними в 2022 році завдяки останнім оновленням, що включають гладкі модульні системи з такими аксесуарами, як лампи для росту, колонки та зволожувачі повітря.

.